Fehmi Koru

Fehmi Koru

Mail: fehmikoru@fehmikoru.com

At rüya görebiliyor.. Ata özeneceğimi hiç düşünmemiştim.. Bir iki at öyküm var…

the news turkey

‘Ata Senfoni’ adlı bir kitabı da bulunan Necip Fazıl bir at hayranıydı. Kitapta, “Hiçbir kederim, derdim, insanlardan ve cemiyetten küskünlüğüm olmamıştır ki, atıma binip şehir dışına çıktığım zaman tesellisine kavuşmuş olmayayım“ demektedir.

Hafızamdan yazıyorum: Bir bankada çalıştığında denetim için gittiği Trabzon’da sık sık ata binmiş ve bundan müthiş bir keyif duymuştur Üstad“At hayvan zarfı içinde hayvandan başka bir şeydir” cümlesi de onundur. İnsana en yakın hayvan, Necip Fazıl’a göre, attır; çünkü at insan gibi rüya görmektedir.

Pazar günü hafif bir şeyler yazmak için makinemin başına oturduğumda ilk karşıma çıkan bir haber bana bu konuyu düşündürdü. 

Haber şu: Amerikan başkan yardımcısı Mike Pence, birkaç yıl öncesine kadar şampiyonluklar kazanmış kıymetli bir at tarafından ısırıldığını duyurmuş. 2015 yılında bayağı yüksek bir bedelle (13,5 milyon dolara) bir haraya satılmış olan ‘American Pharoah’ adlı at şimdilerde başka şampiyonlara babalık yapmaktaymış…

Pence, bir konuşmasında geçen yıl yaşandığını söylediği at ısırması olayını “Dişimi sıkıp gülümsedim; çünkü bilirsiniz, bizim meslekte bazen ısırılırsınız ancak yine de mücadeleyi sürdürürsünüz” sözleriyle anlatmış…

O öyle demiş, ama atın bulunduğu haranın sahibi “Böyle bir olay asla yaşanmadı” diyerek Pence’i yalanlamaktaymış… 

YAZININ DEVAMI 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

haberturk gazetesi