'İstanbul depremi'nin tarihi öne çekildi'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'İstanbul depremi'nin tarihi öne çekildi'
İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik depremi değerlendiren Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, bu depremin beklenen 'büyük İstanbul depremi'ni öne çektiğini ileri sürdü.
kanal34

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Hakan Çelik'in canlı yayında sorularını yanıtladı.

"MİNİMUM 7.2'LİK DEPREM OLACAK"

Görür açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

İstanbul’daki yaklaşık 70 -75 kilometrelik uzunluktaki fayın kırılmasının beklendiğini söyleyen Görür sözlerini şöyle sürdürdü:

" Bu fayın enerji biriktirdiğini eğer kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğündeki deprem oluşturabileceğini yıllardan beri söyledik. Maksimum değerleri Adalar’ın güneyindeki fay hattı veya Marmara’daki fayın tümünün kırılması halinde ise 7.6 büyüklüğünde bir deprem beklenebilir."

"Silivri'de yaşanan deprem gibi olayların fay hattındaki gerilimi ve iç dinamikleri daha fazla etkileyecektir" diyen Görür, "Dolayısıyla kırılma noktasında daha da fazla tahrik edici bir etkileşim yaratacaktır" diye konuştu.

"5,8’LİK DEPREM, BEKLENEN DEPREMİ ÖNE ÇEKTİ"

"5.8'lik deprem, olacak büyük depremin şiddetini arttırmıştır ve zaman dilimini de öne çekmiştir. Fayın kırılma olasılığı da artmıştır" diyen Görür sözlerine şöyle devam etti:

"Tüm Marmara Bölgesi sizin de ifade ettiğiniz gibi bu depremden etkilenecek. Ancak daha fazla etkilenmesini beklediğimiz Kuzey kesim İstanbul ve batı alanları olacaktır. 99 depreminden beri her yeri geldiğinde Marmara’da büyük bir depremi beklediğimizi söyledik. Marmara’da büyük bir depremin olma olasılığı 99 depreminden sonra ortaya çıktı. Yani 99 depremleri olmamış olsaydı enerji birikimi fazla olmayacak ve dolayısıyla Marmara’da büyük bir deprem beklemeyecektik. Ancak 99 depremi bu fayların üzerine inanılmaz bir enerjiyi yükledi 55 saniyede 250 yılda yüklenmesi beklenen enerjiyi yükledi. O yüzden biz burada büyük bir deprem bekliyoruz."

 

Haberturk Gazetesi
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Otomotiv pazarının lideri Renault olduÖnceki Haber

Otomotiv pazarının lideri Renault oldu

Belediye borcunu ödeyemeyince icralık olduSonraki Haber

Belediye borcunu ödeyemeyince icralık ol...

Yorum Yazın

Haberturk Gazetesi

Başka haber bulunmuyor!

haberturk gazetesi