'1,5 milyar liralık kamusal zararı önledik'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
'1,5 milyar liralık kamusal zararı önledik'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu Eyüp Sultan’da düzenlenen temel atmama töreninde konuştu. İmamoğlu, yapımı iptal edilen İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin kamuya maliyetinin 1,5 milyar lirayı bulacağını ve bu bütçeyi İstanbul’a kazandırdıklarını belirten İmamoğlu, bölge halkının ısrarla projenin yapılmasını istemediklerini kendilerine ilettiğini söyledi.
kanal34

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

"Öncelikle tabi 31 Mart’ta seçildik, sonrasında 23 Haziran sürecini atlattık. O süreçte İSKİ’den bazı brifingler almıştım. Dönemin genel müdürü ve ona eşlik eden heyetle beraber; bunu tabi bütün kurumlarda yapmaya çalıştık. Bize özellikle burada yapılan projeyle ilgili özel bir alan ayırarak İSKİ’nin yöneticileri, bu projeyi çok önemli bir proje olarak tanıtmışlardı. Bu projenin çok önemli bir ihtiyaç olduğunu ve yaklaşık bir milyar 100 milyon liralık bir ihalenin hızlıca yapılması gerektiğini, bu Silahtararağa Atık Su Arıtma Tesisi’nin hızla yapılması gerektiğini bize aktarmıştı. Biz de prensipte büyük çaplı projelerin, ihalelerin süreçlerini bir süreliğine dondurma kararı almıştık.

Daha sonra İSKİ’ye atatdığımız arkadaşlarımız yaptıkları araştırmada çok değerli tespitlerde bulundular. Birincisi, bu alandaki arıtma tesisine İstanbul’un master planına göre ihtiyaç yok.  İkincisi, Haliç’in korunması prensibine göre, arıtılmış olsa bile atık su Haliç’e verilmemelidir. Yapılması planlanan bu arıtma tesisinde arıtılması hedeflenen atık sular Yenikapı ve Baltalimanı atık su tesislerine gönderilecek. Bu tesislerin kapasitesi, 2,5 milyonluk nüfus artışı olsa bile yeterli.

Bu tesisin maliyeti sadece bir milyar 100 milyonla bitmiyor. İleriye dönük maliyet artışları da var.  Göreve geldiğimizden bu yana Eyüp Sultan Belediyesi, bu projenin ilçeye ne kadar büyük zarar vereceğini bize ısrarla söylemişti. Biz hem Kağıthane hem de Eyüp Sultan halkına buradan müjde veriyoruz. Hem güzel doğayı kurtardık hem de yüz binlerce insanın yaşam kalitesini kurtardık. Ayrıca tesisin yapılması planlanan bölgede 2000’e yakın ağacın kesilmemesini sağladık.  Öte yandan burada 1,5 milyar liralık kamusal zararı arkadaşlarım engellemiş oldular.

Biz 6 ayın sonunda İstanbul ile buna benzer konuları paylaşacağız. Kamunun denetimsizliği, kamunun faydalı yatırımlar yerine bir takım siyasal kavramlar üzerinden yatırım yapma ile yaratılan engellediğimiz isfafı ve kente kazandırdığımız bütçeyi paylaşacağız. Vatandaşlarımızı çağırmadık ama bu ağaçların yaprakları beni çılgınca alkışlıyor haberiniz olsun.  Biz bu süreci ihale için fiyat teklifleri alınmak üzereyken iptal ettik."

 

Haberturk Gazetesi
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Burhan Kuzu hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusuÖnceki Haber

Burhan Kuzu hakkında dolandırıcılıktan s...

Sağlığa en az payı ayıran ülke TürkiyeSonraki Haber

Sağlığa en az payı ayıran ülke Türkiye

Yorum Yazın

Haberturk Gazetesi

Başka haber bulunmuyor!

haberturk gazetesi